Jakie Produkty Obejmuje Podatek Cukrowy?

Podatek cukrowy obejmuje różne produkty spożywcze, w tym: napoje, które posiadają w sobie cukry (tj. monosacharydy, disacharydy), napoje, które posiadają w sobie substancje słodzące, które zostały wykazane w rozporządzeniu Rady Europejskiej (m.in. ksylitol, sorbitol),
12a ustawy o zdrowiu publicznym, opłata zostaje nałożona za wprowadzanie do obrotu napojów z dodatkiem:

 • cukrów (mono- lub disacharydów),
 • środków spożywczych zawierających te cukry,
 • substancji słodzących (np. aspartamu),
 • kofeiny lub tauryny.
 • Jakich produktów dotyczy podatek cukrowy?

  Podatek ten dotyczy napojów z dodatkiem: – cukrów, takich jak monosacharydy i disacharydy, oraz produktów spożywczych je zawierających, – substancji słodzących, takich jak ksylitol, sorbitol i aspartam, – kofeiny, – tauryny. Jednocześnie niektóre produkty zostały zwolnione z nowej opłaty.

  Na co jest podatek cukrowy?

  Podatek cukrowy – podatek akcyzowy nakładany na sprzedaż napojów słodzonych cukrem (ang. sugar sweetend beverages SSB), ew. innych produktów z wysoką zawartością cukru, w celu ograniczenia ich masowej konsumpcji i jej społecznie niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.

  Kto płaci podatek cukrowy?

  Obowiązek zapłaty w takim przypadku spoczywa na tym, kto zamawia dany napój. W skrócie, podatek cukrowy musisz płacić wtedy, gdy zajmujesz się sprzedażą detaliczną napojów słodzonych. Dotyczy to tak producenta, jak i importera.

  Kto jest zwolniony z podatku cukrowego?

  Przy sprzedaży słodkich napojów online. Przedsiębiorcy, którzy sprzedają słodzone napoje wyłącznie online, nie płacą tzw. podatku cukrowego (opłaty cukrowej).

  Czego nie dotyczy podatek cukrowy?

  Podatku cukrowego nie płaci się od napojów, które są:

 • wyrobami medycznymi.
 • suplementami diety.
 • żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, preparatami do początkowego i dalszego żywienia niemowląt.
 • wyrobami akcyzowymi.
 • Ile wynosi podatek od cukru?

  podatek cukrowy składa się z dwóch części. ‘Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju.

  See also:  Jak Zaksięgować Wyciąg Bankowy W Kpir Rachmistrz?

  Gdzie płacić podatek cukrowy?

  Opłata cukrowa nie została wprost nazwana „podatkiem”, jednak należy ją wpłacać do urzędu skarbowego. Podatek cukrowy dotyczy napojów z dodatkiem: cukrów (monosacharydów, disacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje);

  Czy hurtownia płaci podatek cukrowy?

  Opłata jest uiszczana m.in przez podmiot zaopatrujący sklepy prowadzące sprzedaż detaliczną. W praktyce są to zarówno producenci napojów, jak i hurtownie dostarczające towary do sieci sklepów. Podatek odczują też konsumenci. Na nich bowiem odbije się wzrost cen produktów objętych podatkiem cukrowym.

  Kto będzie płacił podatek od małpek?

  31 lipca upływa termin przekazania informacji o sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml i zapłaty tak zwanego podatku od małpek. Ten obowiązek dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy sprzedają alkohol hurtowo.

  Kto składa CUK?

  Do 25 lutego należy złożyć deklarację JPK-CUK-1 i wnieść opłatę cukrową za styczeń Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje z dodatkiem substancji słodzących, zobowiązani są do 25 lutego do złożenia pierwszej informacji oraz obliczenia i uiszczenia opłaty cukrowej za styczeń.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.